Micro button 88x31

Návod na práci s křišťálovou pryskyřicí

1) Vyberte si "lůžko". Může to být přívěsek se zvednutými okraji, ale není to úplně nezbytné, protože pryskyřice při troše šikovnosti nepřeteče ani přes rovný kraj. Pro začátečníky však po vlastních zkušenostech rozhodně doporučuji lůžko se zvednutým okrajem.

- šperky se zvednutými okraji u nás najdete tady

- můžete také zvolit kovové výseky, i když nemají zvednuté okraje, při troše zručnosti je můžete využít i pro zalévání pryskyřicí. Podívejte se na loskutáka tady.

- jako lůžko jsem zkoušla i oválek z Cernitu/FIMO, ale nepodařila se mi vyrobit dostatečně rovná placka a pryskyřice mi stékala v místech, kde byl profil nižší :-(

2) Vystřihněte si motiv dle zvoleného lůžka z fotografie (navrhněte si sami obrázek), z jakéhokoliv papíru. Nejvohdnější je fotografický, protože se hezky leskne.

3) Pomocí lepidla na decoupage (ve slabé vrstvě) přilepte vystřižený motiv na lůžko. Papír pak přelakujte lakem na polymerové hmoty (totéž co FIMO lak), který ochrání barvy (lak najdete zde). Pokud nepřelakujete zejména obyčejný papír vyžere pryskyřice barvy a obrázek nebude pěkný. Fotografický papír a jinak leskem opatřený kvalitní papír nemusíte lakovat.

4) Namíchejte si pryskyřici s tvrdidlem dle návodu a zalijte pomalu přelakovaný motiv na lůžku. Pryskyřice vám sama vytvoří mírný kopeček. Zakoupit můžete pryskyřici i na našem e-shopu.

- Při míchání používejte jen plastové a dřevěné věci, které můžete po použití vyhodit. Šetřete si pro tyto účely kelímky od jogurtů, dřívka od nanuků, špejle apod.

- Smíchejte pryskyřici s tvrdidlem v jednom kelímku a pak přelijte do druhého. Zabráníte tak tomu aby Vám někde zůstala nesmíchaná pryskyřice.

- Pokud si nejste jisti poměrem (pokud nemůžete přesně naměřit), dejte raději více tvrdidla.

5) Pomocí plastové lžičky nalévejte pomalu směs pryskyřice s tvrdidlem na výrobek. Pokud máte lůžko bez okrajů, nalijte trochu pryskyřice doprostřed a pomocí párátka jemně pryskyřici rozprostírejte po lůžku.

6) Pryskyřice tuhne různě dlouhou dobu, některá až 24 hodin, některá jen 3 hodiny - držte se v tomto směru návodu. Čím více dáte tvrdidla, tím kratší dobu budete potřebovat pro vytvrzení. Pracovat se směsí můžete prvních 15-20 minut zcela bez problémů a v klidu. Jakmile začne tuhnout je sice měkká, ale pokud se ještě budete snažit něco upravit, zanecháte na povrchu nevzhledné mapy. Při tuhnutí byste měli výrobek něčím zhora zakrýt aby se Vám na něj neprášilo.

Základy bezpečnosti práce:

- POZOR: pryskyřice je zdraví škodlivá látka a je velmi hořlavá!
- používejte rukavice
- používejte respirátor a brýle
- nekuřte a nepracujte u otevřeného ohně
- při práci zajistěte přísun čerstvého vzduchu
- NENECHÁVEJTE V DOSAHU DĚTÍ!

Tipy a zkušenosti s pryskyřicí
Zalijte pryskyřicí své výtvory z FIMO či Cernitu! Do lůžka můžete vložit svůj výtvor z polymerových hmot (na e-shopu), celý přívěsek zapéci, přelakovat lakem a zalít pryskyřicí. Zalévat můžete i tvary vyražené z Cernitu pomocí razidla (viz návod). Efektních výsledků dosáhnete zejména pokud použijete metodu 3D.

Metoda 3D

Zpracujte jednu vrstvu (např vložte vyraženou ještěrku z Cernitu) proložte další vrstvou pryskyřice bez motivu, a pokračujte další vrstvou opět s motivem ještěrky. Každý motiv tak bude v jiné hloubce a získáte prostorový efekt. Mezi vrstvami musíte počkat až předcházející vrstva ztvrdne.

Kopeček

Pryskyřice sama Vám vytvoří malý kopeček. Nerozteče se po povrchu jako voda, má tendenci se držel při sobě a rozlévá se jen tam kam jí navedete například pomocí naklánění, nebo s pomocí špičky špejle. Pokud přece jenom přeteče (třeba až při tvrdnutí), můžete drobné nedostatky ošmirglovat. Nejdůležitější je pracovat na rovné ploše, aby Vám pryskyřice nestékala k jedné straně.

Šmirglování

Při šmirglování pozor na jemný prášek - nesmíte ho dýchat je zdravý škodlivý a může Vám poškodit plíce, proto je lepší použít tzv. mokrý šmirglpapír a šmirglovat pod proudem vody.

Odlévání do formy

Odlévejte v několika vrstvách a nechte zatuhnout, můžete to využít k tomu že do některé z vrstev vložíte třpytky, nebo namícháte barvu či drobné předměty a získáte tak pěkné vícerozměrné obrázky

Odlévání / zalévání ve vrstvách a bublinky

Zalévání ve vrstvách vám usnadní práci s pryskyřicí, v každé vrstvě se tak můžete snadněji zbavit bublinek. Mnohem snadněji než když nalijete pryskyřici rovnou ve vysoké vrstvě. Bublinky můžete buď propichovat párátkem a "usnadnit" jim tak cestu k povrchu, nebo jemně vyfoukat pomocí brčka. Foukáte-li na pryskyřici brčekem co možná nejteplejším dechem, měly by se bublinky uvolnit sami a stoupnout k povrchu.

Produkty teprve připravujeme.

Podívejte se na ostatní produkty a kategorie.

zpět do obchodu

Hodnocení obchodu

od Ověřený zákazník
13.05.2025
Jsem po celou dobu asi 6 let s obchodem velmi spokojena.
od Ověřený zákazník
13.05.2025
rychlost, spolehlivost, kvalitní zboží, příznivé ceny, milé jednání
od Ověřený zákazník
13.05.2025
super
od Ověřený zákazník
11.05.2025
Rychlost dodání